Výstava centra CEPLANT

12. 5. 2023 Tereza Schmidtová Vlasta Štěpánová

Zveme Vás na výstavu představující výzkum centra CEPLANT. CEPLANT byl založen v roce 2010 jako částečně samostatná jednotka fungující na pilířích svého domovského pracoviště - Ústavu fyzikální elektroniky. Zabýváme se základním i aplikovaným výzkumem v oboru fyziky nízkoteplotního plazmatu a elektrických výbojů. Výstavou představujeme nejen naši výzkumnou činnost, ale i multioborovost a rozsah aplikačního potenciálu plazmatu. Výstavu si můžete prohlédnout v budově děkanátu Přírodovědecké fakulty v areálu Kotlářská 2 až do konce července 2023.

Chceme návštěvníkům přiblížit úžasné možnosti plazmatu a rozšířit tak povědomí o plazmatu obecně. Chceme ukázat, že aplikační potenciál plazmových technologií je obrovský. Přijďte se podívat!

Multioborovost výzkumu představují jednotlivé postery věnované vybraným tématům. Představujeme vám různé plazmové zdroje a ukazujeme příklady spolupráce s průmyslem. Dokážeme si poradit s plazmovou úpravou různých materiálů jako jsou papír, plasty a textilie. Umíme připravit tenké vrstvy s nejen výbornými mechanickými vlastnosti. Pomocí plazmatu vytváříme i různé nanostruktury a nanotrubičky nejen na bázi uhlíku. Zkoumáme možnosti přípravy grafenu – materiálu budoucnosti. Věnujeme se bioaplikacím a potenciálu plazmových technologií v medicíně.Výstava o výzkumu našeho centra navazuje na předchozí část výstavy k výročí práce s naším skenovacím elektronovým mikroskopem Mira 3. Vystavovali jsme 14 posterů představujících nevšední pohledy do mikro a nano světa. Postery se snímky z elektronového mikroskopu od května najdete v kampusu v Bohunicích. K posterům o elektronové mikroskopii jsme připravili i doplňkový program s dalšími snímky, informacemi a zajímavostmi. Ke každému vystavenému posteru je k dispozici samostatný soubor pro další čtení: P1-SEM, P2-Květiny, P3-EDX, P4-Restaurování, P5-BIO, P6-Rozsivky, P7-Hrášek, P8-Papír, P9-Polymery, P10-Textilie, P11-Nanovlákna, P12-Nanostruktury, P13-GrafenP14-Vrstvy.Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info