Úvodní setkání s výzkumníky z HAWK v Göttingenu

Dr. Kelar Tučeková a dr. Kelar navštívili HAWK Hochschule, Univerzitu aplikovaných věd a umění v Göttingenu v Německu. Výzkumníci CEPLANT a HAWK zahajují společný výzkum funkcionalizace vláken a diagnostiky laserem indukované spektroskopie v rámci projektu MOBILITY mezi českými a německými partnery.

15. 6. 2023 Tereza Schmidtová Vlasta Štěpánová

Projekty MŠMT MOBILITY se zaměřují na osobní výměnu mezi výzkumnými pracovníky za účelem dalšího zlepšení mezinárodní spolupráce a výměny odborných kontaktů. Od začátku roku 2023 odstartoval nový projekt MOBILITY mezi výzkumníky CEPLANT a HAWK. Projekt 8J23DE002 si klade za cíl funkcionalizovat a povlakovat vlákna pomocí PECVD při atmosférickém tlaku a pokročilé měření tloušťky povlaku pomocí LIBS (Laser Breakdown Spectroscopy).

Na konci května 2023 naši kolegové, Dr. Zlata Kelar Tučeková a Dr. Jakub Kelar, poprvé navštívili kolegy na HAWK Hochschule v Göttingenu, University of Applied Sciences and Arts v Německu. Obě strany se zúčastnily úvodního setkání, kde bylo představeno nejen téma sdíleného výzkumu, ale také představení obou stran, jejich výzkumu obecně a lidí pracujících na tomto výzkumu. Cílem této první výměnné mobility bylo prozkoumat laboratoře a seznámit se s vybavením a zařízeními, které mají výzkumníci k dispozici. "Mezi špičku patřila laboratoř atmosférických výbojů a laboratoř LIBS. Jsme nadšeni, že můžeme vyzkoušet nové experimenty," komentuje Dr. Kelar.

Prof. Christoph Gerhard dohlíží na výzkumnou činnost u partnera projektu. Kalibrace měření LIBS probíhající v Německu bude společným úkolem. Výzkumníci CEPLANTu vytvoří vzorky různých povlakovaných substrátů. Výzkumníci z HAWK využijí LIBS a vyvinou specifické modely pro studované materiály. Doktorka Kelar Tučeková k tomu říká: "Naším cílem je věrohodně určit tloušťku nanesených povlaků pomocí LIBS z nově vytvořených modelových materiálů, např. u netkaných a skleněných vláken a dalších nehomogenních materiálů."

Výsledkem projektu MOBILITY budou sdílené publikace zaměřené na probíhající výzkumné aktivity. Projekt navíc nabízí mladým a seniorním výzkumníkům příležitosti k rozšíření jejich znalostí a mezinárodní sítě. Partneři projektu z HAWK tak vycestují a navštíví výzkumná pracoviště v centru CEPLANT a na Ústavu fyzikální elektroniky a naopak.