Jeden celý týden strávili vědci čistě experimentální spoluprací v prostorách společnosti Nano Medical s.r.o. v Liberci. Mgr. Jakub Kelar, Ph.D. a Mgr. Oleksandr Galmiz, Ph.D. z výzkumné skupiny Plazmové technologie a bioaplikace Ústavu fyziky a technologií plazmatu a centra CEPLANT zde realizovali plánované testování v rámci projektu OP TAK s názvem „In-line plazmová modifikace podkladového materiálu pro zefektivnění adheze nanovláken produkovaných elektrospinningem.“
Tento projekt je zaměřen na vývoj a ověření zařízení využívajícího povrchovou úpravu pomocí dielektrického bariérového výboje. Cílem spolupráce je zlepšit přilnavost nanovláken k podkladovým materiálům, jakou jsou například technické textilie nebo syntetické papíry. Vyšší přilnavost minimalizuje riziko nežádoucího odlupování (delaminace) nanovláken při jejich výrobě i následném používání.
Technologie plazmové úpravy povrchu umožňuje pevnější ukotvení nanovláken k nosnému materiálu. Zároveň je tato plazmová technologie navržena tak, aby mohla být integrována do stávajících průmyslových linek pro elektrostatické zvlákňování (elektrospinning) přímo ve firmě Nanomedical. Během experimentálního týdne se vědci zaměřili především na testování filtračních materiálů, a to s ohledem na požadavky konkrétních zákazníků firmy v oblasti filtrace.
Na experimentální práci se kromě výše zmíněných výzkumníků z Masarykovy univerzity podíleli také odborníci ze společnosti Nanomedical: Ing. Jan Jirman z oddělení výzkumu a vývoje a Ing. Marcela Munzarová, technická ředitelka firmy. Společná práce přispěla k vyhodnocení účinnosti navržené plazmové technologie a představuje další krok ve vývoji této inovativní technologie.