Spolupráce s Şişecam Science, Technology and Design Center

Richard Krumpolec navázal novou spolupráci s firmou Şişecam, která je největším producentem plochého skla v Evropě. Potenciál plazmových úprav pro řešení problémů s pevností lepených spojů vyzkoušeli vědci přímo v prostorách výzkumného, technologického a designového centra firmy Şişecam.

7. 8. 2024 Tereza Schmidtová

Bez popisku

Bez popisku

RNDr. Richard Krumpolec, PhD. si z loňské konference ve Finsku Glass Performance Days (GPD) 2023 přivezl nové kontakty a podařilo se mu navázat novou spolupráci s firmou Şişecam, gigantem na poli výroby skla a chemikálii. Dr. Richard Krumpolec a doc. Dušan Kováčik na GPD 2023 ve svých přednáškách představovali potenciál plazmových úprav a plazmového povrchového inženýrství jako řešení vybraných technologických problémů.

Şişecam je významným globálním hráčem v oblasti skla a chemikálií. Şişecam je jediná globální společnost působící ve všech klíčových oblastech výroby skla – včetně plochého skla, skleněného zboží, skleněných obalů a skleněných vláken. V současné době je Şişecam předním světovým výrobcem skleněného zboží a jedním z pěti největších výrobců skleněných obalů a plochého skla. Şişecam je jedním ze tří největších výrobců oxidu sodného na světě a světovým lídrem v oblasti chemických látek obsahujících chrom. Od svého založení v roce 1935 společnost neustále roste. Dnes působí ve 14 zemích na čtyřech kontinentech a zaměstnává více než 24 000 lidí.

Tří členný tým z Ústavu fyziky a technologií plazmatu a centra CEPLANT na pozvání firmy Şişecam navštívil jejich výzkumné, technologické a designové centrum v Turecku. Dr. Richarda Krumpolce a jeho doktorského studenta Jianyu Fenga doprovázel vedoucí výzkumné skupiny Plazmové nanotechnologie a bioaplikace doc. Mgr. Dušan Kováčik, PhD. Týdennímu výjezdu v posledním dubnovém týdnu předcházela dlouhá příprava a plánování.

Od začátku roku se vědci věnovali testování vzorků v domácích laboratořích ÚFTP a CEPLANT. „Po těchto pilotních testech jsme cíleně naplánovali experimenty, které provedeme přímo ve výrobě spolu s kolegy z výzkumného, technologického a designového centra firmy Şişecam. Zástupci firmy věděli přesně, co potřebují a kde jsou v jejich výrobě technologické problémy,“ komentuje Richard Krumpolec.

První den týdenní návštěvy si vědci prohlédli výzkumné, technologické a designové centrum firmy Şişecam a vedli diskuze s různými vědeckými týmy. Experimenty prováděné přímo ve firmě otestovaly efekt plazmových systémů a technologií vyvíjené centrem CEPLANT pro úpravu skla a polymerů. Centrum CEPLANT tyto systémy a technologie vyvíjí pro nejrůznější aplikace jako například vrstvy na skle, čištění skla nebo třeba zlepšování vlastností kompozitních materiálů na bázi skelných vláken. Tato spolupráce cílí na zlepšení adheze tedy pevnosti lepených spojů.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info